آزمون ها و مدارک بین المللی زبان انگلیسی

http://novintarjome.com/wp-content/uploads/2017/08/tofel.jpg

آزمون آیلتس
آزمونی است که مهارتهای زبان انگلیسی افرادی را که قصد مطالعه و کار در جایی که انگلیسی به عنوان زبان برقراری ارتباطات است می سنجد. این آزمون در هزار نقطه از جهان ۴ بار در سال برگزار میشود .

آیلتس شامل ۴ مهارت خواندن ، نوشتن، صحبت کردن و مهارت شنیداری است. مهارت صحبت کردن گفتگوی رو در رو با یک ممتحن دارای گواهینامه از موسسه آیلتس است و معمولا تعاملی درباره یکی از موضوعات روزمره زندگی است که داوطلب در شرایطی شبیه شرایط واقعی زندگی قرار میگیرد.

فرمت این آزمون به دو صورت جنرال یا عمومی (بیشتر شامل مهارت های زبانی مورد نیاز در زندگی روزمره است و برای کسانیکه قصد مهاجرت به کشورهای استرالیا، انگلستان و نیوزلند را دارند ضروری است) و آکادمیک (مهارتهای مورد نیاز برای کسانیکه قصد ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی را دارند) است. و اشخاص با توجه به هدف خود (برای مثال مهاجرت یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر) فرمت مورد نیاز خود را انتخاب می کنند. در هر دو فرمت آزمون گفتار و شنیداری همسان است ولی خواندن و نوشتن متفاوت است.

این آزمون در سراسر دنیا به عنوان یک آزمون استاندارد شناخته شده است و نمره کامل آن ۹ است.

http://novintarjome.com/wp-content/uploads/2017/08/ielts.jpg

آزمون تافل
میزان توانایی افراد را در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد. این آزمون توسط موسسه ای‌تی‌اس (ETS) در دو نوع کاغذی (سوالات به صورت دفترچه آزمون در اختیار داوطلبین قرار میگیرد) و اینترنتی برگزار می‌شود و در بیش از نه هزار دانشگاه و موسسه از بیش از یکصد و سی کشور جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد. تافل اولین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد . نوع کاغذی آن درحال منسوخ شدن است و در جاهای محدودی برگزار میشود. تافل قدیمی ترین تست سنجش زبان در جهان است.

آزمون اینترنتی تافل (IBT) توانایی شما در ترکیب و به کارگیری ۴ مهارت زبانی را در جهت اهداف و کاربردهای دانشگاهی می سنجد. معدل سطح زبان شما بین متوسط تا پیشرفته ارزیابی میشود. در آزمون اینترنتی که تعداد سوالات هر بخش ۳۰ مورد است (جمعا ۱۲۰ سوال ) امتیاز از ۱۲۰ سنجیده میشود و در آزمون کاغذی از ۶۸۰٫

آزمون GRE

آزمون GRE مخفف عبارت Graduate Records Examination می باشد. هدف آن سنجش توانایی ها و معلومات فارغ التحصیلان می باشد. این آزمون معمولا برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز می باشد. دانشگاه های آمریکایی و کانادایی معمولا داشتن نمره بالا در این آزمون را یکی از شرایط ادامه تحصیل قرار می دهند زیرا آنها معتقدند که دانشجویان علاوه بر یاد گرفتن مطالب علمی و تخصصی بایستی در زمینه سیاسی، قدرت استنتاج و درک متون عمومی دشوار را کسب کرده باشند.

http://novintarjome.com/wp-content/uploads/2017/08/gre.png

انواع آزمون GRE

این آزمون در دو سطح عمومی و تخصصی برگزار می‌شود که دارای ۳ قسمت درک زبان(verbal)، کمی (quantative) و قسمت تحلیلی (analytic) است. در قسمت زبانی که معمولاً متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می‌شود توانایی ارزیابی و تجزیه و تحلیل مطلب نوشته شده، توانایی تولید و اطلاعات از مطلب مذکور و توانایی درک ارتباط بین کلمات و محتوای مطالب و توانایی تجزیه و تحلیل ارتباط بین بخشهای مختلف جملات را مورد سنجش قرار می دهد.

لغات پرسیده شده واقعا دشوار و برای اکثر دانشجویان ناآشنا می‌باشد. در قسمت کمی سوالات ریاضی نسبتا ساده‌ای پرسیده می‌شود تا توانایی‌های ابتدایی داوطلب مورد سنجش قرار گیرد. توانایی علت یابی به یک شیوه کمی، توانایی حل مشکلات کمی و فهم شخص از ریاضیات جبر هندسه و تجزیه و تحلیل داده ها را مورد آزمون قرار می دهد. قسمت تحلیلی هم در مورد تحلیل یک موضوع بحث برانگیز می‌باشد و به صورت نوشتاری است.

یعنی از داوطلب خواسته می‌شود تا در مورد موضوع مشخصی متنی بنویسد و تحلیل‌های شخصی خود را بیان کند. در واقع بخش نگارش تحلیلی توانایی بیان کردن ایده های پیچیده بصورت واضح و روشن ، توانایی درک و بررسی ادعاها و شواهد ، توانایی پشتیبانی کردن از ایده ها و افکارها توسط مثالها و دلایل کاربردی و ضروری و توانایی نوشتن یک مقاله دقیق و فصیح و توانایی درک و استفاده از زبان انگلیسی و نوشتاری بصورت استاندارد است.

این آزمون به دو صورت کامپیوتری و کاغذی برگزار می‌شود (اما در ایران فعلا فقط به صورت کاغذی برگزار می‌گردد). بخشهای زبانی و کمی متشکل از سوالات چند گزینه ای هستند. سی سوال در بخش کلامی و بیست و هشت سوال در بخش کمی به هر شکلی ممکن است در امتحان مطرح شوند.

منبع : ielts.orgافزودن نظر: